Skip to content

917 Tice Place

Westfield, NJ 07090

Built 1976

Last Sale Price
$853,750
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block4703
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1976

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$516,600
42%
Improvement Value:$716,800
58%
Total Assessment$1,233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,776+51.3%
2024$18,358+2.0%
2023$18,000+0.2%
2022$17,959+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$853,750

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 6265, Page 391Recorded5/29/2018

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 3510, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1976