Skip to content

952 Ripley Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Aug 24, 2012

Property Information

Block4813
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,600
61%
Improvement Value:$244,200
39%
Total Assessment$621,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,003+2.1%
2024$13,717+2.0%
2023$13,450+0.2%
2022$13,418+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 5921, Page 872Recorded9/5/2012

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 4894, Page 300

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4280, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1951