Skip to content

255 Eton Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1957

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 5, 1997

Property Information

Block4906
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,000
73%
Improvement Value:$163,100
27%
Total Assessment$604,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,604+2.1%
2024$13,326+2.0%
2023$13,067+0.2%
2022$13,036+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4517, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1957