Skip to content

237 Eton Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Feb 2, 1984

Property Information

Block4906
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,000
73%
Improvement Value:$163,100
27%
Total Assessment$604,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,604+2.1%
2024$13,326+2.0%
2023$13,067+0.2%
2022$13,036+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3351, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1956