Skip to content

117 Pearl St

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Date
Jun 8, 2059

Property Information

Block4911
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,600
73%
Improvement Value:$137,600
27%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,217+2.1%
2024$10,983+2.0%
2023$10,764+0.2%
2022$10,739+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft1,548DeedBook 6575, Page 2341Recorded3/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930