Skip to content

14 Cottage Pl

Westfield, NJ 07090

Built 2004

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block5110
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class19
Description2.5S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,200
33%
Improvement Value:$818,500
67%
Total Assessment$1,229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,693+2.1%
2024$27,127+5.9%
2023$25,625+0.2%
2022$25,566+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

DeedBook 5473, Page 751NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/20/2004

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5417, Page 665Recorded2/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004