Skip to content

8 Tamaques Way

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 30, 1996

Property Information

Block5201
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1951

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,700
63%
Improvement Value:$222,400
37%
Total Assessment$601,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,537+2.1%
2024$13,260+2.0%
2023$13,002+0.2%
2022$12,972+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4441, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1951