Skip to content

30 Tamaques Way

Westfield, NJ 07090

Built 2014

Last Sale Price
$1,269,000
Last Sale Date
Jun 17, 2015

Property Information

Block5201
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,051
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,400
35%
Improvement Value:$738,600
65%
Total Assessment$1,129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,425+2.1%
2024$24,906+2.0%
2023$24,420+0.2%
2022$24,364+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,269,000

From: KPT PARTNERS LLC, KPT PARTNERS LLC

To: BOSE, SHUBHRO & KONIKA, BOSE, SHUBHRO & KONIKA

Sq Ft3,051DeedBook 6069, Page 582NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$455,000

From: PAPSIN, VIRGINIA J, PAPSIN, VIRGINIA J

To: KPT PARTNERS LLC, KPT PARTNERS LLC

Sq Ft1,531DeedBook 6022, Page 396Recorded9/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014