Skip to content

125 Wyoming St

Westfield, NJ 07090

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 1990

Property Information

Block5606
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1939

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,200
60%
Improvement Value:$246,000
40%
Total Assessment$615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,854+2.1%
2024$13,571+2.0%
2023$13,307+0.2%
2022$13,276+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939