Skip to content

727 Glen Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1935

Last Sale Price
$889,000
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block803
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1935

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,200
49%
Improvement Value:$496,500
51%
Total Assessment$972,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,905+2.1%
2024$21,458+2.0%
2023$21,040+0.2%
2022$20,991+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$889,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 5437, Page 557Recorded6/24/2004

Property Sale

Sale
$469,900
DeedBook 4661, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1935