Skip to content

55 Canada Goose Drive

Hackettstown, NJ 07840

Built 1997

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block716
Lot29
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityAllamuchy Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,257
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
27%
Improvement Value:$258,700
73%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,424+2.8%
2024$13,057+4.8%
2023$12,459+0.1%
2022$12,449+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,257DeedBook 3448, Page 137Recorded9/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$296,881
DeedBook 1602, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1997