Skip to content

711 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1840

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 16, 2010

Property Information

Block26
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,536
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
35%
Improvement Value:$162,800
65%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+4.5%
2024$7,173-3.6%
2023$7,444+0.4%
2022$7,414-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 2147, Page 222

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 1595, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1840