Skip to content

709 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block26
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
DescriptionA2SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
58%
Improvement Value:$64,800
42%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,630+4.5%
2024$4,431-3.6%
2023$4,599+0.4%
2022$4,580-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920