Skip to content

56 Rosehill Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block47
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
45%
Improvement Value:$104,600
55%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,633+4.5%
2024$5,392-3.6%
2023$5,596+0.4%
2022$5,573-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,296DeedBook 3207, Page 226Recorded10/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965