Skip to content

511 Rugby Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 3, 2010

Property Information

Block47
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,364
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
41%
Improvement Value:$122,400
59%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,249+4.5%
2024$5,981-3.6%
2023$6,207+0.4%
2022$6,182-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2366, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1960