Skip to content

515 Rugby Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Date
Nov 27, 2011

Property Information

Block47
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,587
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
44%
Improvement Value:$112,700
56%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,010+4.5%
2024$5,752-3.6%
2023$5,970+0.4%
2022$5,945-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960