Skip to content

910 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1940

Last Sale Price
$63,036
Last Sale Date
Mar 9, 2011

Property Information

Block56
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,448
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
55%
Improvement Value:$70,200
45%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,645+4.5%
2024$4,446-3.6%
2023$4,614+0.4%
2022$4,595-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$63,036
DeedBook 2363, Page 80

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1682, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1940