Skip to content

6 Briarstone Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Feb 22, 2019

Property Information

Block56
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class17
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,590
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
29%
Improvement Value:$243,000
71%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$9,721-3.2%
2022$10,047+2.3%
2021$9,821+0.5%
2020$9,770-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960