Skip to content

10 Briarstone Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1975

Last Sale Price
$253,500
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block56
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,888
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
34%
Improvement Value:$167,300
66%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,611+4.5%
2024$7,285-3.6%
2023$7,560+0.4%
2022$7,529-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$253,500

From: BANACH, JOHN & KATHLEEN

To: MATONIS, DENNIS & KATHERINE

Sq Ft1,888DeedBook 2870, Page 250Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 1864, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1975