Skip to content

3 Greystone Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1990

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block56
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,160
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
30%
Improvement Value:$197,900
70%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,495+4.5%
2024$8,131-3.6%
2023$8,438+0.4%
2022$8,404-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,160DeedBook 3063, Page 166Recorded6/5/2020

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 1880, Page 297

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1832, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1990