Skip to content

300 Bates StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block1109
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,188
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,500
28%
Improvement Value:$68,700
72%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,327+8.3%
2024$3,995+3.0%
2023$3,878+0.8%
2022$3,848+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,188DeedBook 3541, Page 333Recorded12/4/2025

Property Sale

Sale
$113,402

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 2694, Page 6Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 1315, Page 124

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 1052, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1925