Skip to content

284 Bates StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block1109
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,148
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
39%
Improvement Value:$39,100
61%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,913+8.3%
2024$2,690+3.0%
2023$2,611+0.8%
2022$2,591+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000
Sq Ft1,148DeedBook 3527, Page 256Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1110, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1920