Skip to content

282 Bates StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block1109
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,148
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,400
33%
Improvement Value:$52,100
67%
Total Assessment$77,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,522+8.3%
2024$3,252+3.0%
2023$3,157+0.8%
2022$3,133+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000
Sq Ft1,148DeedBook 3527, Page 244Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1110, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1920