Skip to content

268 Bates StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Feb 27, 2010

Property Information

Block1109
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
35%
Improvement Value:$42,900
65%
Total Assessment$65,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,986+8.3%
2024$2,757+3.0%
2023$2,676+0.8%
2022$2,656+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 2302, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1900