Skip to content

307 Irwin StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block1301
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2SBG2
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,016
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
21%
Improvement Value:$95,200
79%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,481+8.3%
2024$5,060+3.0%
2023$4,912+0.8%
2022$4,875+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
Sq Ft2,016DeedBook 3414, Page 308Recorded3/26/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2142, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1900