Skip to content

291 Irwin StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 21, 1997

Property Information

Block1301
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description2SCB&FG3
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
31%
Improvement Value:$57,400
69%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,781+8.3%
2024$3,491+3.0%
2023$3,389+0.8%
2022$3,363+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1545, Page 111

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1019, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1920