Skip to content

288 Hudson StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 1998

Property Information

Block1301
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,474
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
23%
Improvement Value:$91,000
77%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,377+8.3%
2024$4,964+3.0%
2023$4,818+0.8%
2022$4,782+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1233, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900