Skip to content

301 Irwin StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 3, 2004

Property Information

Block1301
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
32%
Improvement Value:$52,800
68%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,554+8.3%
2024$3,281+3.0%
2023$3,185+0.8%
2022$3,161+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1949, Page 295

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 1498, Page 260

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1251, Page 210

Property Sale

Sale
$56,453
DeedBook 1224, Page 210

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 991, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1920