Skip to content

61 Rose Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block207
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,900
27%
Improvement Value:$36,900
73%
Total Assessment$50,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,309+8.3%
2024$2,132+3.0%
2023$2,069+0.8%
2022$2,053+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft1,360DeedBook 3511, Page 189Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,088DeedBook 3386, Page 36Recorded11/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920