Skip to content

63 Rose Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2006

Property Information

Block207
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,088
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
26%
Improvement Value:$39,600
74%
Total Assessment$53,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,432+8.3%
2024$2,245+3.0%
2023$2,179+0.8%
2022$2,162+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920