Skip to content

73 Rose Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1915

Last Sale Price
$74,200
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block207
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,146
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
38%
Improvement Value:$26,700
62%
Total Assessment$42,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,945+8.3%
2024$1,796+3.0%
2023$1,743+0.8%
2022$1,730+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$74,200

From:

To:

Sq Ft1,146DeedBook 2961, Page 330Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1777, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1915