Skip to content

69 Rose Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1915

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 5, 2006

Property Information

Block207
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings3
ZoningR-50
Sq Footage1,685
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
20%
Improvement Value:$55,000
80%
Total Assessment$68,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,132+8.3%
2024$2,891+3.0%
2023$2,806+0.8%
2022$2,785+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2122, Page 113

Property Sale

Sale
$41,203
DeedBook 2034, Page 334

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 1707, Page 90

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 956, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1915