Skip to content

380 Congress StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block2425
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
20%
Improvement Value:$144,500
80%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240+8.3%
2024$7,607+3.0%
2023$7,384+0.8%
2022$7,328+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook 2112, Page 339

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 1913, Page 189

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1661, Page 298

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 1051, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1986