Skip to content

906 Columbus AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block2425
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2S-BIG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,678
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
21%
Improvement Value:$135,200
79%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+8.3%
2024$7,167+3.0%
2023$6,957+0.8%
2022$6,904+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 1997, Page 63

Property Sale

Sale
$145,860
DeedBook 1616, Page 290

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 1024, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1986