Skip to content

899 Mill StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1989

Last Sale Price
$203,500
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block2425
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF2CAG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,762
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
21%
Improvement Value:$137,300
79%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+8.3%
2024$7,272+3.0%
2023$7,059+0.8%
2022$7,005+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$203,500

From:

To:

Sq Ft1,762DeedBook 2719, Page 52Recorded10/25/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1680, Page 98

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1417, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 1101, Page 299