Skip to content

902 Columbus AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1986

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block2425
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,678
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
20%
Improvement Value:$143,400
80%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+8.3%
2024$7,511+8.2%
2023$6,940+0.8%
2022$6,888+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,678DeedBook 3316, Page 218Recorded12/20/2022

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 1875, Page 301

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1016, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1986