Skip to content

25 Summit Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1915

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block310
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,100
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
29%
Improvement Value:$56,700
71%
Total Assessment$79,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,618+19.3%
2024$3,034+12.6%
2023$2,695+0.8%
2022$2,672+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,100DeedBook 3320, Page 248Recorded1/10/2023

Property Sale

Sale
$71,550
Sq Ft1,100DeedBook 3218, Page 283Recorded11/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915