Skip to content

723 Hillcrest Boulevard

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block402
Lot18
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class16
Description2SB&FG2
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,030
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
26%
Improvement Value:$147,400
74%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,013+8.3%
2024$8,321+3.0%
2023$8,077+0.8%
2022$8,015+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,030DeedBook 3129, Page 81Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1860, Page 47

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 1062, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1960