Skip to content

155 Prospect Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 11, 2011

Property Information

Block522
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,920
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
26%
Improvement Value:$146,000
74%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,931+8.3%
2024$8,245+3.0%
2023$8,003+0.8%
2022$7,943+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 2399, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 1927, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 1704, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1930