Skip to content

518 John Mitchell Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jul 17, 2002

Property Information

Block522
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1.5SB&FG2
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,944
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
23%
Improvement Value:$171,100
77%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,817+8.5%
2024$9,044+3.1%
2023$8,772+0.8%
2022$8,703+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 1822, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1950