Skip to content

207 Hudson StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block813
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,276
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
27%
Improvement Value:$67,300
73%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,195+8.3%
2024$3,873+3.0%
2023$3,759+0.8%
2022$3,731+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 2503, Page 300Recorded8/9/2013

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2448, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1900