Skip to content

4 Brainard Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Apr 23, 2010

Property Information

Block915
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,440
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
28%
Improvement Value:$46,900
72%
Total Assessment$65,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,977+8.3%
2024$2,748+3.0%
2023$2,668+0.8%
2022$2,648+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 2314, Page 168

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 2067, Page 309

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2018, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1900