Skip to content

591 Ringwood Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1948

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block87
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,410
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
41%
Improvement Value:$96,800
59%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,165+1.4%
2024$7,066+10.6%
2023$6,390+3.2%
2022$6,192+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,410DeedBook 3435, Page 71Recorded7/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948