Skip to content

6 S Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block101
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,028
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,200
33%
Improvement Value:$75,200
67%
Total Assessment$112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,278+8.1%
2024$5,808+2.5%
2023$5,665-2.3%
2022$5,801+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,028DeedBook 3540, Page 186Recorded11/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930