Skip to content

177 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block100
Lot26
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage1,883
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
18%
Improvement Value:$109,400
82%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,450+8.1%
2024$6,893+2.5%
2023$6,723-2.3%
2022$6,885+0.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3226, Page 310

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,883DeedBook 3226, Page 310Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,883DeedBook 2545, Page 85Recorded4/14/2014

Property Sale

Sale
$86,625
DeedBook 2256, Page 312

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1473, Page 37

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1050, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920