Skip to content

57 Cornish St

Washington, NJ 07882

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block100
Lot45
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-X-3UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,904
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
24%
Improvement Value:$117,500
76%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+8.1%
2024$8,004+2.5%
2023$7,807-2.3%
2022$7,994+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 1596, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1947