Skip to content

13 Willow St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block100
Lot59
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF-AL-L
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,544
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
25%
Improvement Value:$96,800
75%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,227+8.1%
2024$6,686+2.5%
2023$6,522-2.3%
2022$6,678+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 2186, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1901