Skip to content

107 W Stewart St

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 24, 2012

Property Information

Block9
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,020
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
40%
Improvement Value:$72,300
60%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+8.1%
2024$6,195+2.5%
2023$6,043-2.3%
2022$6,188+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2451, Page 221

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 845, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1950