Skip to content

14 Beethoven Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block79
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-3UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,569
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
33%
Improvement Value:$103,300
67%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,551+8.1%
2024$7,911+2.5%
2023$7,716-2.3%
2022$7,901+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,569DeedBook 2870, Page 245Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1304, Page 331

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 926, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1920