Skip to content

120 Park Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block79
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,632
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
34%
Improvement Value:$92,000
66%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+8.1%
2024$7,182+2.5%
2023$7,006-2.3%
2022$7,174+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft1,632DeedBook 3164, Page 144Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1832, Page 269

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 1124, Page 302

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 1103, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1920